در حال حاضر دانشگاه نیشابور دارای چهار دانشکده هنر، دانشکده علوم انسانی، دانشکده علوم پایه و دانشکده فنی و مهندسی می باشد و مجموع فضای اداری، آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی آن بالغ بر 15730 متر مربع است.

 فضاهای آموزشی

فضای آموزشی دانشگاه نیشابور در دانشکده هنر به مساحت 5480 متر مربع و پردیس که دانشکده های علوم انسانی، علوم پایه و فنی و مهندسی را در خود جای داده است به مساحت 10250 متر مربع می باشد.  از سال 1392 با افتتاح پردیس دانشگاه، فضای آموزشی توسعه قابل توجهی داشت.

فضاهای کمک آموزشی

با توجه به رشته های دایر در دانشگاه نیشابور، فضاها و امکانات کمک آموزشی متنوع و قابل توجهی متناسب با رشته تحصیلی دانشجویان این دانشگاه وجود دارد که می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 

  • کتابخانه

کتابخانه مرکزی دانشگاه نیشابور دارای منابع چاپی با 20356 عنوان کتاب، 52 عنوان نشریه جاری و گذشته نگر فارسی و لاتین، 123 عنوان پایان نامه و تعدادی منابع غیر چاپی به صورت دیسک های فشرده الکترونیکی می باشد. کتابخانه این دانشگاه با در نظر داشتن سطح علمی آن همواره مورد توجه و استفاده بسیاری از پژوهشگران و هنرمندان بوده است.

lib emkanate daneshgah

 

  • مرکز رایانه دانشجویان

مرکز رایانه شماره 1 با ظرفیت خدمات رسانی به 50 کاربر واقع در دانشکده هنر و مرکز رایانه شماره 2 با ظرفیت خدمات رسانی به 100 کاربر در پردیس دانشگاه جهت ارائه خدمات به دانشجویان دایر می باشد.

site emkanate daneshgah

 

  • مجموعه کارگاه های هنری

با توجه به ایجاد رشته های گروه آموزشی هنر از سال 1382 این دانشگاه اقدام به راه اندازی و تجهیز کارگاه های هنری نموده و با صرف هزینه ای که برای توسعه و تجهیز این کارگاه ها انجام گردید، هم اکنون مجموعه این دستگاه جزو مجهزترین کارگاه های هنری سطح کشور می باشد.

1 - کارگاه طراحی

سه کارگاه طراحی دانشکده هنر با مساحت 450 متر مربع، فضایی بسیار مناسب در اختیار دانشجویان قرار داده است.

kargah emkanate daneshgah1

 

2- کارگاه رنگ

کارگاه رنگ با مساحت 300 متر مربع با امکانات مجهز در اختیار دانشجویان می باشد.

kargah emlanate daneshgah2

 

3 - کارگاه عکاسی

به منظور رفع کلیه امور آموزشی رشته های هنری، لابراتوار عکاسی رنگی، سیاه و سفید و کارگاه چاپ سیلک با زیربنایی به مساحت 250 متر مربع تجهیز و در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

 

 4 - کارگاه گرافیک

گروه ارتباط تصویری دانشکده هنر دانشگاه نیشابور با در اختیار داشتن 3 کارگاه طراحی و زیر بنایی با مساحت 320 متر مربع، خدمات آموزشی مطلوبی به اساتید و دانشجویان این گروه ارائه می نماید.

 

5 - کارگاه حجم سازی

کارگاه حجم سازی با قابلیت ها و امکانات موجود در آن، جزو مجهزترین کارگاه های موجود در سطح کشور می باشد که با توجه به نیاز فضای آموزشی برای گروه مجسمه سازی و توجه ویژه مدیران دانشگاه در سال 89، این فضا از زیر بنای 150 متر مربع به 300 متر مربع هم زمان با افزایش امکانات و تجهیزات آن ارتقاء یافت.

kargah emkanate daneshgah3

 

  • سالن همایش و سمعی بصری

دو سالن همایش مجزا واقع در دانشکده هنر با ظرفیت 100 نفرو پردیس دانشگاه نیشابور با ظرفیت 320نفر جهت برگزاری سمینار ها و نشست های علمی، مراسم ها و جشن های دانشجویی مجهز به امکانات لازم می باشد.

pardis98

 

salon hamayesh emkanate daneshgah

 

  • نمایشگاه آثار هنری

در دانشکده هنر بمنظور معرفی  و نمایش بهتر آثار هنری دانشجویان در کنار هم، نمایشگاه آثار هنری(گالری) با فضایی در حدود 250 متر مربع تخصیص یافته است و زمینه بروز خلاقیت و استعداد دانشجویان را فراهم نموده است.

galery emkanate daneshgah

 

  • لابراتوار زبان

هم زمان با ایجاد گروه زبان و ادبیات انگلیسی در سال 1386، آزمایشگاه زبان چند رسانه ای با ظرفیت 25 کابین در اختیار دانشجویان قرار گرفت.

az zaban emkanate daneshgah

 

  • رصدخانه

رصد خانه دانشکده علوم پایه با فضایی بالغ بر 100 متر مربع به طور کامل  تجهیز و آماده بهره برداری است. این رصد خانه دارای دو تلسکوپ 8 و 10 اینچی بازتابی از نوع نیوتنی با پایه استوایی و اشمیت کاسگرین با پایه سمتی همراه با سیستم goto  می باشد. چشمی هایی از قبیل 7.5، 10، 20، 42 و 50 میلیمتری به همراه کاهنده و تبدیل اتصال دوربین کانن و نیکون و سایر تجهیزات شرایط را برای رصد و تصویر برداری مهیا می سازد.

rasad kahne emkanate danehsgah

 

  • مجموعه آزمایشگاه های علوم پایه

مجموعه آزمایشگاه­ های دانشکده در فضایی بالغ بر400 متر مربع دایر می­ باشند که مجهز به وسایل و تجهیزات پیشرفته است. این آزمایشگاه­ ها با انجام پروژه ­ها و پایان ­نامه­ های دانشجویی و طرح­ های تحقیقاتی استادان، آماده انجام خدمات آزمایشگاهی برون دانشگاهی نیز می ­باشد. این آزمایشگاه ها عبارتند از: آزمایشگاه فیزیک 1 و 2، آزمایشگاه فیزیک 3، آزمایشگاه فیزیک جدید، آزمایشگاه اپتیک مدرن، آزمایشگاه فیزیک هسته ای، آزمایشگاه فیزیک جامد. 

  • مجموعه آزمایشگاه های فنی و مهندسی

مجموعه آزمایشگاه­ های دانشکده در فضایی بالغ بر150 متر مربع دایر می­ باشد که مجهز به وسایل و تجهیزات پیشرفته است. آزمایشگاه الکترونیک، آزمایشگاه روباتیک و PLC با انجام پروژه ­ها و پایان ­نامه­ های دانشجویی و طرح ­های تحقیقاتی استادان، آماده همکاری با شرکت­ های صنعتی و انجام خدمات آزمایشگاهی برون دانشگاهی نیز می­ باشد.

azbargh emkanate daneshgah