dexa

طی یک آزمایش بزرگ، یک سوم مرگ و میر میان بیماران مبتلا به بیماریCOVID-19با یک استروئید در دسترس و ارزان قیمت  به طور گسترده متوقف شد.

یک آزمایش بالینی رندومایز و کنترل شده در انگلستان انجام شده است که بر اساس نتایج آن یک استروئید ارزان قیمت و متداول می تواند جان افرادی را که شدیدا مبتلا به COVID-19 هستند، نجات دهد. دارویی به نام دگزامتازون اولین بار است که برای کاهش مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا که باعث کشته شدن بیش از 4300 نفر در سطح جهان شده ، به کار گرفته شده است. در این آزمایش، این  دارو تقریبا یک سوم مرگ و میرها را در بیمارانی که به دلیل عفونت ویروس کرونا مجهز به ونیلاتورها(دستگاه تنفسی) بودند، متوقف کرد.
آقای کنت بیلی پزشک متخصص مراقبت های ویژه در کمیته اداری دانشگاه ادینبورک انگلستان، که آزمایشی تحت عنوان RECOVERY انجام میدهد، می گوید:
"استفاده از این دارو یک نتیجه شگفت آور است" . این به وضوح تاثیر گسترده جهانی خواهد داشت. از مطالعه RECOVERY یافته هایی به دست آمده که این یافته ها در بیانیه مطبوعاتی در تاریخ 16 ژوئن اعلام شد ، اما محققان RECOVERY میگویند که قصد دارند نتایج خود را به سرعت منتشر کنند و اینکه آنها یافته های خود را با  محققان دیگر در انگلستان و بین الملل به اشتراک می گذارند.
آزمایشRECOVERY که در ماه مارس آغاز شد، یکی از بزرگترین آزمایشات رندومایز و کنترل شده در جهان برای درمان ویروس کرونا است. این روش در حال آزمایش است و طیف وسیعی از روش های درمانی بالقوه به حساب می آید. در این مطاله 2100 شرکت کننده ثبت نام کردند که آنها دگزامتازون با دوز کم و متوسط 6 میلی گرم در روز را به مدت ده روز مصرف کردند. محققان مقایسه کردند که چگونه آنها در مقابل 4300 نفر که تحت مراقبت ویژه از عفونت ویروس کرونا بودند، وضعیت بهتری یافته اند.تاثیر دگزامتازون در بین بیماران مبتلا به COVID-19 که مجهز به ونیلاتورها بودند ، شدیدا قابل توجه بود. افرادی که تحت درمان با اکسیژن قرار گرفتند اما مجهز به دستگا های تنفسی نبودند نیز بهبود می یافتند و خطر مرگ آنها 20درصد کاهش یافته بود.‌ استروئید هیچ تاثیری در افراد مبتلا به موارد خفیف COVID-19 ،یعنی آنهایی که به اکسیژن و تهویه نیاز نداشتند، ندارد. اندکی پس از انتشار نتایج، دولت انگلستان اعلام کرد که بلافاصله استفاده از دگزامتازون را برای بیماران بستری شده مبتلا به  COVID-19 که به اکسیژن نیاز دارند، از جمله افرادی که مجهز به دستگاه تنفسی بودند، در اولویت قرار خواهد گرفت.

مطالعه دقیق:

آقای پیتر هوربی ، متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه آکسفورد انگلستان و یک محقق اصلی آزمایش RECOVERY می گوید: "این یک پیشرفت بزرگ است". آقای هوربی یادآور می شود، استفاده از استروئید ها برای درمان عفونت های تنفسی ویروسی مانند COVID-19 موثر بوده است. وی می گوید: داده های آزمایشات استروئیدی در هنگام شیوع SARS  (سندروم تنفسی حاد شدید) و سندروم تنفسی خاورمیانه که ناشی از کرونا ویروس های مرتبط است، بی نتیجه بود. با این وجود ، آقای هوربی می گوید که محققان RECOVERY احساس کردند ، که استروئید برای تست درمان در یک آزمایش بالینی بسیار مهم باشد.
دستور العمل هایی مبنی بر درمان از طرف سازمان بهداشت جهانی و بسیاری از کشور ها نسبت به معالجه افراد مبتلا به ویروس کرونا با استروئید آمده و هشدار داده اند و برخی از محققان نیز نگران گزارش های حاکی از استفاده گسترده از استروئید برای درمان هستند.
این دارو(دگزامتازون) سیستم ایمنی بدن را بسیار فعال میکند، که میتواند در درمان به بیمارانی که ریه های آنها توسط این بیماری، ضعیف شده اند ، کمک کند و تاثیرات آن گاهی در موارد شدید COVID-19دیده میشود. اما چنین بیمارانی هنوز ممکن است برای دفع خود ویروس به سیستم ایمنی کاملا کار آمد نیاز داشته باشند.
آزمایش RECOVERY همچنین نشان می دهد که در دوزهای مختلف آزمایش، مزایای درمان با استروئید ممکن است از عوارض احتمالی آن بیشتر باشد هر چند محققان میگویند که در این مطالعه هیچ گونه عوارض جانبی برجسته ای از این روش درمان نیافته اند. آقای هوربی می گوید: "این روش درمان RECOVERY تقریبا برای هر کسی امکان پذیر است.
آقای آنتوونی فاوسی رئیس موسسه ملی آلریژی و بیماری های عفونی ایالات متحده می گوید:
" الگوی پاسخ دهی این آزمایش به صورت تاثیر بیشتر روی COVID-19در حالت شدید و عدم تاثیر آن بر عفونت های خفیف می باشد، با این تصور که واکنش سیستم ایمنی بسیار فعال باشد تا بیش از پیش در مقابل عفونت های جدید و طولانی مدت موثر واقع شود. وقتی (در روند بهبود یافتن) پیش میروید که مجهز به یک ونیلاتور هستید، معمولا یک واکنش التهابی نامطلوب و بیش فعال در بدن صورت میگیرد که به اندازه اثرات مستقیم ویروس در بدن، به عوامل مرگ و میر از این بیماری کمک میکند.
آقای نیک کاماک، رئیس شتاب دهنده درمانی COVID-19در ولومد، که یک موسسه خیریه تحقیقات زیست پزشکی انگلستان در لندن است ، در بیانیه ای گفت: یافتن روش های درمانی موثر مانند این روش(RECOVERY) تاثیر همه گیرنده COVID-19 که بر زندگی و اقتصادها در سراسر جهان تاثیر گذاشته است، تغییر خواهد داد. همچنین این مطالعه نشان میدهد که دگزامتازون در موارد شدید برای نجات جان افراد بی شماری در سراسر جهان ، مفید خواهد بود.

تجویز آسان:

تا کنون، تنها داروی مفیدی که برای بیماران COVID-19 در یک آزمایش بالنی بزرگ رندومایز و کنترل شده ، به کار رفته شده است، داروی ضد ویروسی Remdesivir است. اگرچه Remdisivirمقدار زمانی را که بیماران باید در بیمارستان بگذرانند کاهش می دهد، اما از نظر آماری تاثیر قابل توجهی بر مرگ و میر ندارد.
این دارو(Remdisivir) همچنین از نظر عرضه کم می باشد. اگرچه داروسازی Gilead science از فاستر سیتی ، کالیفرنیا اقدامی در جهت تولید Remdisivirانجام داده است، اما در حال حاضر فقط برای تعداد محدودی از بیمارستان ها در سراسر جهان در دسترس است. و همچنین ساخت Redmisivir پیچیده است: وساخت آن باید در طی چند روز از طریق تزریق و آزمایش انجام شود.
در مقابل دگزامتازون یک ماده اصلی پزشکی است که در قفسه های دارویی سراسر دنیا یافت میشود و به عنوان یک قرص در دسترس است- به همین دلیل عفونت های ویروس کرونا در کشورهایی با دسترسی محدود به مراقبت های بهداشتی رو به افزایش است. 
آقای مارتین لندری ، یک اپیدمیولوژیست در دانشگاه آکسفورد و نیز یک محقق اصلی در آزمایش RECOVERY گفته:
با کمتر از 50 پوند ، شما میتوانید 8 بیمار را درمان کنید و یک زندگی را نجات دهید.
آقای بیلی می افزاید که: این یافته ها(یافته های حاصل از RECOVERY) همچنین می تواند برای نوع دیگری از بیماریهای تنفسی شدید موثر واقع شود.
به عنوان مثال ، درمان های استروئیدی برای وضعیتی به نام سندروم درد تنفسی حاد نیز موثر است. این واقعا به ما انگیزه بسیار خوبی می دهد تا بیشتر این آزمایش را مطالعه کنیم ، زیرا آمار مرگ و میر بسیار بالا است.
آقای بیلی می گوید:
"من فکر می کنم این مسئله (روش درمان RECOVERY) بیماران را فراتر از COVID-19 تحت تاثیر قرار خواهد داد".

منبع:Nature

doi: 10.1038/d41586-020-01824-5

 

مترجم:امیرصبوری، دانشجوی مهندسی پزشکی داشگاه نیشابور.