قوانین پائولینگ که نحوه چیدمان یونها در کنار یکدیگر در شبکه های کریستالی را تفسیر می کنند، سالها در کتابهای مرجع نوشته شده اند. این پنج قانون بسیار مهم، اخیرا توسط شیمیدانان بر روی حدود ۵۰۰۰ اکسید مورد بررسی قرار گرفته اند. اما بر اساس گزارش این دانشمندان، در کمال تعجب، تنها در مورد ۱۳ درصد از این اکسیدها چهار قانون از پنج قانون ذکر شده صدق می کنند. این مقاله در مجله Angewandte Chemie International Editionدر ۱۷ فبریه ۲۰۲۰ به چاپ رسیده است.

https://doi.org/10.1002/anie.202000829

 

paul

تابه حال چاپگرهای سه بعدی، ابزارهایی محسوب می شدند که با آنها اشیاعی کوچک ساخته می شدند. اما محققان دانشگاه Northwesternمدلی متفاوت از این چاپگرها را ساخته اند که قابلیتهایی متفاوت دارد. در این دستگاه، صفحه ای فلزی از داخل مخزنی از رزین مایع بیرون می آید و همزمان با بالارفتن، مایع را با خود بالا می کشد و این مایع جامد می شود. این دستگاه سریعترین چاپگر سه بعدی مبتنی بر رزین است. چاپگر جدید می تواند جسمی پلاستیکی در ابعاد یک انسان را در عرض چند ساعت بسازد. علاوه بر افزایش سرعت چاپگرهای سه بعدی و افزایش ابعاد محصولات آنها، دانشندان از ترکیبی از مواد مختلف جهت افزایش استحکام ساختارهای تولید شده استفاده می کنند. 

Large3dprinter2

منبع: Nature

 

بر اساس اعلام منابع اطلاعاتی در چین در دو روز گذشته تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته است. حداقل ۱۰۰ نفر در چین و ۳۷ نفر در خارج از چین به این بیماری مبتلا شده اند. در آلمان، ژاپن و ویتنام اولین نمونه های انتقال این ویروس از انسان به انسان در خارج از چین مشاهده شده اند.

بنا به اظهارات پروفسور Raina MacIntyre از دانشگاه New South Wales (استرالیا)، دانشمندان در مدل کردن این بیماری دچار مشکل می باشند و دلیل این امر ناکافی بودن اطلاعاتی است که توسط سازمانهای مربوطه در چین منتشر می شوند. در استرالیا برای اولین بار خارج از کشور چین دانشمندان در موسسه Peter Doherty اقدام به کشت و آزمایش این ویروس در آزمایشگاه کرده اند. آنها ویروس را از فرد مبتلا در آن کشور دریافت کرده اند.

یکی از فاکتورهای مهم در شناخت بیماری ها عدد Ro است، عددی که اگر بیشتر از ۱ باشد، باید اقدامات مهم در جلوگیری از پخش بیماری صورت پذیرد. این عدد در مورد کرونا بین ۱.۴ تا ۲.۵ گزارش شده است، هرچند تمامی اعداد گزارش شده دارای تقریبهای زیادی می باشند. 

 

corona

منبع: Nature

تیمی پژوهشی متشکل از مهندسان، ریاضی دانان، و زیست شناسان در دانشگاه کلمبیا در مورد بال پروانه ها اطلاعات جالبی به دست آورده اند. بال پروانه ها، از شبکه ای از سلولها تشکیل شده است که برای داشتن راندمان مناسب نیاز به دمایی خاص دارند. این محققان نشان دادند که بالهای پروانه ها، دارای ظرفیت گرمایی پایینی بوده و می توانند به سرعت گرم و یا سرد شوند. بر اساس نتایج این تحقیق، بال پروانه ها به حسگرهای نوری مجهز است که به وسیله آن حشره می تواند شدت منبع نور و جهت تابش نور را تشخیص دهد. همچنین این بالها شامل شبکه ای از حسگرهای مکانیکی و حرارتی می باشند. نکته جالبتر، وجود عضوی قلب مانند است که چندین بار در دقیقه می تپد و خون را در بال منتشر می کند. 

در آزمایشهای انجام شده، پروانه ها دمای بال خود را تنظیم کرده و از سرد شدن و یا گرم شدن شدید آنها جلوگیری نمودند. همچنین حسگرهای مکانیکی موجود در بال این حشرات به آنها در حس کردن شرایط محیطی و پروازی مناسبتر یاری می رسانند.  

Butterf

تصویر حرارتی از بال پروانه ها

منبع: Nature Communications

دکتر حسن صادقی، ریاست محترم دانشگاه نیشابور، در چهارمین مجمع دانشگاههای ایران و جهان عرب که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، سخنرانی نمود. در این مراسم ایشان بیان کردند:

شهر نیشابور میزبان اولین مدارس و دانشگاه‌های جهان اسلام  و جزو قدیمی‌ترین شهرهای ایران بوده ولی دانشگاه آن جزو دانشگاه‌های جوان است که در مسیرهای خوبی در حال حرکت است‌. در طرح آمایش دانشگاهی ایران تمرکز بیشتر ما بر سنگ‌های قیمتی و گوهرسنگها، نجوم، باستان‌شناسی، گردشگری و شهرهای هوشمند است. در حال حاضرچهار دانشکده و ۷۱ عضو هیئت علمی داریم.

DRHS2

اگر ما نگاهی به شاخصه تمدن اسلامی داشته باشیم چند شاخص عمده در آن مانند نگرش توحیدی، خردورزی، هجرت و تسامح اشاره کرد. اسلام در شرایطی پا به عرصه گذاشت که دیگر ادیان غرق در تعصبات خود بودند. این دین با پیام مودت و دوستی، انسان‌ها را  به عرصه عاطفی سوق داد به طوری که در نیمه دوم قرن دوم هجری در بغداد تعداد زیادی از اندیشمندان جهان را به دارالحکمه کشاند. با مروری بر علل موفقیت دانشگاه‌های بزرگ در تاریخ تمدن اسلامی در دوران نخست خلافت عباسی  می‌توان به مواردی از قبیل رواج کاغذ، تجمیع منابع علمی به یک مکان و اتحاد مراکز علمی مختلف اشاره کرد. این دوره میزبان اکثر دانشمندان بزرگ جهان اسلام بوده است.

ایشان ادامه دادند: تجلی دوم در نظامیه‌هاست. خوشبختانه در دنیای اسلامی این مدارس اول در خراسان و سپس در دیگر نقاط گسترش یافتند. حتی گفته می‌شود زمانی که در کل جهان اسلام ۳۲ مدرسه وجود داشت ۲۸ مورد آن در نیشابور بود. زمینه‌های زیاد علمی در این شهر بود و بنیان تاسیس نظامیه در نیشابور بنا نهاده شد و پس از آن به دیگر کشورها گسترش یافت. بیشترین میزان تولید علم، پیشرفت‌ها و اختراعات در زمانی بوده است که مراکز علمی نهایت هماهنگی را داشته‌اند. اگرچند کشور پیشرفته در جهت وحدت سیاسی و جمع‌آوری اساتید و دانشجوها قدم برمی‌دارند متاسفانه جهان اسلام از هم دور و دورتر می‌شود. در جهان اسلام اتحادیه‌های متعددی مانند اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای همکاری خلیج فارس، شورای همکاری عرب و گروه B8 وجود دارد که اکثرا سیاسی هستند، تشکیل شده که متاسفانه همه‌ی این گروه‌ها با شکست روبه‌رو شده‌اند که عامل اصلی آن را می‌توان رواج جهل و خرافه ، دوری از هویت دینی و اختلاف قومی و مذهبی نام برد.

DRHS1

دکتر صادقی سمرجانی هفت پیشنهاد را ارائه دادند:

  • به نظر می‌رسد نزدیکی علمی و فرهنگی دانشگاه ها مفیدترین ابزار در جهت رشد پیشرفت است. پیشنهاد می‌شود بجای اتحادیه‌های سیاسی در جهان اسلام اتحادیه علمی و فرهنگی تشکیل شود.
  • دانشگاه‌هایی مأمور شوند تا ماموریت جهانی و تمدن اسلامی برای آنان در نظر گرفته شود.
  • سیاست درب‌های باز جهت تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاههای کشورها اعمال شود.
  • سالانه مراسمی جهت تجلیل از دانشمندان مسلمان جهت شناساندن آن به دنیای اسلام در دانشگاه‌های بزرگ برگزار شود.
  • جوایزی مانند جایزه مصطفی که در جمهوری اسلامی ایران ارائه می شود، تقویت شوند.
  • برای شروع همکاری می‌توان کنفرانس جهت شناخت شهرهای تمدن‌ساز مثل نیشابور، بغداد، قاهره و ... برگزار کرد.
  • دانشگاه نیشابور در صورت تصویب می‌تواند شروع ‌کننده این کنفرانس در سطح دنیای اسلام باشد.