شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۵

 

کارشناس مسئول دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه نیشابور: عباس فرازی

تلفن: 43305242-051

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید , این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 از شما سرور ارجمند، تقاضامندیم پس از مطالعه صفحه جاری، سایر صفحاتِ مربوط به دفتر نظارت و ارزیابی (سر عنوان فیروزه ای رنگ بالای همین صفحه) را ملاحظه و دیدگاه ارزشمند خود را بیان فرمایید. با سپاس فراوان

 

اطلاعیه ارزشیابی کیفیت تدریس استادان در نیمسال جاری

نکات اساسی در ارزشیابی کیفیت تدریس استادان - کلیک فرمایید

 

آیین نامه:

به استناد مفاد بند 10 جزء (الف) و بندهای 5، 6، 10 و 12 جزء (ب) ماده 2 قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب 18/5/1383 مجلس شورای اسلامی و بند (و) ماده 15 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 15/10/1389 مجلس شورای اسلامی و در راستای تحقق فراز بند 11 اقدام ملی راهبرد کلان نقشه جامع علمی کشور، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر نظارت بر فعالیت دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی و مراکز پژوهشی و فناوری کشور (اعم از دولتی و غیردولتی) و ارزیابی مستمر فعالیت آن‌ها ازاین‌پس، «نظام نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری» طبق آیین‌نامه نظام مذکور، مصوب 3/9/1395، مبنای عمل قرار خواهد گرفت.

آیین نامه نظام نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری به شماره 193811/و مورخ 1395/9/2 (کلیک فرمایید- جدید)

 

تعاریف و اصطلاحات

آموزش عالی: بخشی از نظام آموزش عالی (علوم، تحقیقات و فناوری) کشور که بر اساس مجوز شورای گسترش آموزش عالی فعالیت می‌کند.

شورا: شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی که عالی‌ترین رکن نظام نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

مرکز: مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری، متولی اصلی امر نظارت و ارزیابی است که به‌موجب قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شده است.

کمیسیون تخصصی: کمیسیون‌هایی که به‌عنوان بازوان مشورتی موضوعات تخصصی نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری، فرهنگی و ... به مرکز مشورت می‌دهند.

زیر نظام‌ها: دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهش و فناوری دولتی و غیردولتی کشور که در حال حاضر شامل دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دانشگاه فرهنگیان، مؤسسات پژوهش و فناوری، مؤسسات آموزش عالی آزاد و آموزش عالی الکترونیک است و همچنین سایر زیر نظام‌های آموزش عالی که در آینده و به تشخیص وزارت متبوع ایجاد خواهند شد.

کارگروه‌ها: کارگروه‌های نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت، متولی تحقق و اجرای برنامه‌های نظارت و ارزیابی در زیر نظام‌ها می‌باشند.

مؤسسه: هر یک از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی و فناوری (اعم از دولتی و غیردولتی) که بر اساس مجوز شورای گسترش آموزش عالی فعالیت می‌کنند.

دانشگاه منتخب: در هر استان، یکی از دانشگاه‌های دولتی وابسته به «وزارت» است که به هدایت و اجرای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت بر مؤسسه‌های آن استان می‌پردازد. دانشگاه منتخب، با توجه به قدمت و جامعیت، به پیشنهاد رئیس مرکز و تصویب شورا، انتخاب می‌شود.

هیئت استانی: هیئت استانی در هر استان در دانشگاه منتخب تشکیل و با همکاری نمایندگان سایر دانشگاه‌هایی که احکام آنان نیز توسط رئیس مرکز صادر می‌شود، فعالیت می‌کند و متولی اصلی نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت مؤسسات پژوهشی و مراکز آموزش عالی استان است.

دفتر نظارت و ارزیابی: دفتر نظارت و ارزیابی در سطح دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی فعالیت می‌کند و متولی اصلی نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در سطح مراکز آموزش عالی است.

تضمین کیفیت: تضمین کیفیت بیانگر مجموعه فعالیت‌های الزام‌آور است که مرکز به‌موجب آن‌ها مداقه بر دروندادها، اصلاح فرایندها و ارتقای نتایج و بسط نظام‌مند دستاوردهای آموزش عالی تا انطباق آن‌ها با شاخص‌ها و استانداردهای ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی را سرلوحه عملکردها می‌داند.

 

ارکان نظام نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری:

  1. شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری
  2. مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری
  3. هیئت‌های نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استانی علوم، تحقیقات و فناوری
  4. دفاتر و یا واحدهای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری

 

به استناد آیین نامه تشکیل و نحوه فعالیت دفاتر نظارت و ارزیابی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی (77/10/10) و آیین نامه نظام نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری، مورخ 1395/9/2، وظایف و اختیارات زیر برای دفاتر نظارت و ارزیابی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، مقرر گردیده است:

1. نظارت و ارزیابی مستمر مؤسسه و تعیین میزان موفقیت آن در ابعاد فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و فناوری.

2. طراحی ساختار، تشکیلات و فراهم آوردن امکانات مناسب جهت انجام نظارت و ارزیابی مستمر و کارآمد زیر نظر مستقیم رئیس مؤسسه.

3. انجام هماهنگی های لازم و کافی برای انجام ارزیابی توسط هیئتهای استانی و یا گروههای اعزامی توسط مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی.

4. مدیر دفتر نظارت و ارزیابی مؤسسه می تواند ضمن هماهنگی با رئیس مؤسسه، با بهره گیری از نظرات افراد متخصص یا صاحب نظر در امر نظارت و ارزیابی، در راستای بهبود و ارتقای کیفیت، کارگروه تخصصی نظارت و ارزیابی تشکیل دهد.

 

حوزه عملكردی دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه نیشابور تاکنون، امور آموزشی دانشگاه، ارزیابی کیفیت تدریس استادان و عملکرد اعضای هیئت‌علمی را در بر گرفته است؛ و بر اساس وظایف و اختیارات آیین‌نامه جدید و با همکاری و مشارکت اعضای دانشگاه، قصد داریم با رویکردی علمی و حرفه‌ای، در راستای بهبود و ارتقای کیفیت دانشگاه نیشابور، انجام‌وظیفه نماییم؛ بنابراین، با توجه به اهداف، راهبردها و اصول مذکور در آیین‌نامه جدید نظام نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری که در مورخ 2/9/95، برای اجرا ابلاغ گردیده است؛ به‌ویژه بندهای مرتبط با تعمیق و اشاعه فرهنگ نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت؛ توسعه توانمندی دانشگاه‌ها و نائل آمدن به جایگاه ارزشمند «خود نظارتی» و «خودارزیابی» و "ممیزی حمایتی و مداخله مثبتدر دانشگاه‌ها" و نیز لزوم آشنایی اعضا و ذینفعان دانشگاه با رویکردها و روش‌های نوینِ علمی و حرفه‌ای ارزیابی و تضمین کیفیت نظام‌های دانشگاهی و مقوله‌های مرتبط با آن، مطالب و مدارک موردنیاز، در تارنمای دانشگاه (صفحه دفتر نظارت و ارزیابی)، بارگذاری شده است. ازآنجایی‌که اجرایی کردن سیاست‌ها، راهبردها و وظایف آیین‌نامه‌ای، در ابتدا نیاز به آگاهی بخشی، فرهنگ‌سازی و مشارکت و تعامل مؤثر اعضا و ذینفعان محترم دارد؛ بنابراین، تقاضا داریم، اعضای محترم دانشگاه و سایر بازدیدکنندگان، با مراجعه به سایر صفحات مربوط به دفتر نظارت و ارزیابی (سرعنوان فیروزه ای رنگ بالای همین صفحه)، ضمن مطالعه آیین نامه و دیگر محتواها، بازخورد لازم را ارائه و دیدگاه ارزشمند خود را بیان فرمایند. شایان‌ذکر است محتوا، اسناد و مدارک بارگذاری شده، به‌طور مرتب و در صورت لزوم، ویرایش و روزآمد خواهند شد. کارشناس نظارت و ارزیابی(آقای فرازی - کتابخانه پردیس)، پاسخگوی سؤالات شما در زمینه های مختلف ارزیابی دانشگاهی هستند. علاوه بر این، پاسخ پرسشهای متداول نیز در صفحه مذکور گنجانده شده است.   با سپاس فراوان آرزوی سلامتی، تعالی و موفقیت برای همگان