خلاصه " دستورالعمل اجرایی پوشش مناسب، آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری دانشگاهیان دانشگاه نیشابور"

مقدمه:

بي گمان در هر كشوري از جمله كشور ما، معيارهاي قانوني، شرعي و فرهنگی ويژه اي وجود دارد و سازمان ها و دستگاههاي متبوع براي پيشبرد اهداف خويش لازم است ضوابط و مقررات درون سازماني خاصي را تنظيم و به مرحله ي اجرا در آورند. يكي از مواردي كه در همه كشورها، مورد عنايت ويژه و تابع مقررات خاصي است، نحوه ي پوشش دانشجویان و دانشگاهیان در محيط هاي آموزشي است. در جامعه ما كه قوانين آن، برگرفته از دين مبين اسلام است؛ و عرف و آداب ملي ما نيز داراي پايه هاي مستحكمي است، پوشش ظاهري افراد به خصوص در محيط هاي آموزشي از ارزش و اهميت قابل توجهي برخوردار بوده و رعايت آن در محيط هاي آموزشي، از يك سو بيانگر احترام گذاشتن به قوانين و مقررات ملي ، مذهبي و ايجاد فضايي آرام و مناسب مي باشد  و از سويي نيز به ارايه تصويري مثبت از اخلاق حرفه اي منجر مي گردد.

بنابراين براي فراهم نمودن محيطي آرام و هماهنگ با آرمان هاي علمي و اعتقادي در دانشگاه، براساس قوانین شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی شدن دانشگاهها، آیین نامه انضباطی دانشجویان و آيين نامه ي وزارتي، " دستورالعمل اجرایی پوشش مناسب، آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری دانشگاهیان دانشگاه نیشابور" در جلسه ي شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مورخ 22/7/1397 تصویب گردیده که خلاصه ای از مهمترین مواد دستورالعمل مذکور در ذیل ارائه می شود.

از تمامی اعضا و ذینفعان دانشگاه نیشابور اعم از دانشجویان عزیز، استادان گرامی و کارکنان شریف انتظار می رود از پوشش و رفتار و فرهنگ سازمانی که مناسب محیط دانشگاه بوده و تصویر مثبت و مناسبی از دانشگاه ارائه کند، برخوردار باشند.

پوشش مناسب

1- پوشش باید ساده، آراسته و متناسب با شأن دانشگاهیان باشد و از پوشاک غیر مجاز و نامتعارف نباشد. همچنین پوشش مناسب می بایست با لباس سایر محیط ها نظیر: محافل جشن، محیط های تفریحی و ورزشی و مکان های استراحت متفاوت بوده و از مدهای افراطی به دور باشد؛ رنگ آن متعادل باشد و جلب نظر نکند.

تبصره 1: تمامی ضوابط و شرایط پوشش باید برای بخش های حرفه ای، کارگاهی و آزمایشگاهی نیز رعایت شود. ضمن اینکه پوشیدن لباس کار یا یونیفورم در این بخش ها لازم است.

تبصره 2: شرایط پوشش می بایست در هر گونه لباس های پاییزی و زمستانی (کت، ژاکت، پالتو، بارانی، کاپشن) نیز برای آقایان و بانوان رعایت گردد.

2- الگوی پوشش مناسب برای بانوان به صورتی است که مو و اندام در حدود حجاب شرعی پوشانده شده و از مصادیق غیر مجاز نباشد شامل:

الف) چادر، مانتوی مناسب، شلوار، مقنعه با رنگ متعارف و جوراب؛ ب) مانتوی زیر زانو و آستین بلند، شلوار، مقنعه با رنگ متعارف و جوراب

3- پوشش آقایان لازم است پیراهن و شلوار ساده و رسمی با رنگ ساده و در حد متعارف پوشیده باشد؛ یعنی نازک، بدن نما و چسبان نباشد.

4- کفش، ساده و هماهنگ با شأن و جایگاه دانشگاه باشد. کفش ها و دمپایی های با پاشنه های خیلی بلند (بالای 5 سانتی متر)، چکمه های بلند (تا زانو) که در مجالس و مهمانی های ویژه پوشیده می شود، مجاز نیست.

5- پوشیدن جوراب با رنگ متعادل در محیط آموزشی لازم است.

6- پوشیدن لباس های نازک، بدن نما و چسبنده ممنوع است.

آراستگی و ظاهرآرایی

1- رعایت بهداشت و پاکیزگی فردی برای دانشگاهیان ضروری است.

2- آراستگی سر، صورت، بدن، البسه و دیگر متعلقات در محدوده شرع و عرف، وظیفه همگانی است.

3- جواهرات، زیورآلات و دیگر ابزار آرایش مورد استفاده در محیط آموزشی از مصادیق مجاز و متعارف باشد.

4- فقط از مواد معطر و خوش بو کننده های ملایم استفاده شود.

5- آرایش سر و صورت و بدن به گونه ای که جلب نظر کند در محیط آموزشی ممنوع است.

6- طول ناخن متعارف باشد. رنگین کردن و استفاده از جواهرات ناخن ممنوع است.

7- آرایش و پیرایش موی سر آقایان متناسب با عرف دانشگاه باشد.

شئون فرهنگی و رفتاری (الزامات کلی دانشگاهیان در محیط های آموزشی و پژوهشی)

1- دانشگاهیان بایستی در رفتار و گفتار خود نیز شئونات محیط آموزشی و دانشگاهی را رعایت نمایند.

2- به همراه داشتن كارت دانشجويي در كليه ساعات حضور در دانشگاه الزامي مي باشد.

3- استعمال سیگار و انواع دخانیات در تمامی محیط های آموزشی و مکان های دانشگاه از جمله فضاهای آموزشی، محوطه و خوابگاهها اکیدا ممنوع است.

4- در زمان حضور در كلاس هاي درس، سالن هاي كنفرانس و كتابخانه ها، بخش های کارگاهی و آزمایشگاهی، ‌تلفن هاي همراه بايد خاموش باشند.

5- پخش هر نوع آهنگ یا موسیقی از طریق تلفن همراه یا در وسیله نقلیه شخصی در تمامی محیط های آموزشی و محوطه دانشگاه، مجاز نمی باشد.

روش اجرا  و پيگيري موارد تخلف از دستورالعمل: مراحل اقدام در مواجهه با دانشگاهیان ناآگاه و متخلف، موارد بدپوشش، رفتارهای مغایر شئون در محیط دانشگاه و افرادي كه اخلاق حرفه اي و مواد اين دستورالعمل را رعايت نكنند به ترتیب زیر است:

1- گام اول، شناسایی موارد بد پوشش و رفتارهای مغایر شئون در محیط دانشگاه توسط بخش ها و نهادهای قانونی دانشگاه و معرفی به معاونت دانشجویی، فرهنگی و اجتماعی جهت ارائه تذکر مشفقانه، محترمانه و صریح همراه با آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و ارائه بروشور پوشش مناسب و شئون فرهنگی و رفتاری دانشگاه

2- گام دوم، در صورت عدم توجه به تذکر شفاهی، تکرار تخلف و رفتار مغایر شئون دانشگاه، احضار فرد، ثبت تخلف، اخذ تعهد کتبی و گزارش نام و مشخصات خاطی به دبیر کارگروه به منظور معرفی به مشاور (مرکز مشاوره و در صورت لزوم دفتر نهاد رهبری) جهت طی کردن مراحل مشاوره  (دینی مذهبی و روانی تربیتی) در جهت رفع شبهات دینی و روانشناختی

3- گام سوم، در صورت اصرار بر تکرار تخلف و عدم توجه به موارد مندرج در تعهد کتبی، احضار فرد، ثبت تخلف و معرفی به کمیته انضباطی جهت اعمال مقررات انضباطی دانشگاه است.

توجه: دانشگاهیان در تمامي اماکن و فضاهای اداری، آموزشي، پژوهشي، آزمایشگاهی، کارگاهی، فرهنگی، دانشجویی، ورزشی و رفاهی دانشگاه شامل: دانشکده ها، پژوهشکده ها، محوطه پردیس، کلاس های درس، سالن های همایش، کتابخانه، سلف سرویس، کافی شاپ، بوفه، خوابگاهها، مراكز تحقيقاتي، پژوهشكده ها و محيط هاي فرهنگي، سالن های ورزشي، تفريحي، مكان هاي اردويي و بازدیدهای علمی، کارآموزی و كليه تجمعات دانشجويي وابسته و غيروابسته به دانشگاه كه تحت عنوان اعضای دانشگاه، شركت دارند، مشمول دستورالعمل اجرایی پوشش مناسب، آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری دانشگاهیان دانشگاه نیشابور می گردند.