به گزارش ایرنا، رئیس دانشگاه نیشابور در این همایش گفت: سال 2018 در تاریخ اروپا به عنوان ریاضیات زیستی نامگذاری شده و این یک علم میان رشته ای و جدید است.
حسن صادقی سمرجانی افزود: در این رشته به بررسی و ارایه راهکار برای معضل های زیست محیطی و بیولوژیک انسانی پرداخته می شود و به کمک ریاضیات در علوم زیستی می توان به وضعیتی که اکنون در جهان حاکم شده سامان بخشید.
وی اظهار کرد: در ایران نیز این علم حدود 2 سال است که مطرح شده و دانشگاه نیشابور بر اساس رسالتی که بر عهده دارد نخستین همایش ریاضیات زیستی کشور را برگزار کرده است.
رئیس دانشگاه نیشابور ادامه داد: این همایش با همکاری انجمن ریاضی ایران و وزارت کشور برگزار شده و مقاله های برگزیده آن در پایگاه جهان اسلام منتشر می شود.
دبیر این همایش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: نخستین دوره این همایش در دانشگاه نیشابور برگزار شده و هدف آن نشان دادن کاربردهای گسترده ریاضیات در علوم مرتبط با زیست نظیر پزشکی، جانورشناسی و بررسی اکو سیستم ها است.
رضا محمدی افزود: در این همایش استادان و پژوهشگران 25 دانشگاه کشور نظیر دانشگاه های تهران، تبریز، صنعتی شیراز، زاهدان، فردوسی مشهد و حکیم سبزواری شرکت دارند.
این عضو هیات علمی و مدیر گروه ریاضی دانشگاه نیشابور اظهار کرد: از بین بیش از 100 مقاله ارسال شده به کمیته برگزاری این همایش، 24 مقاله برای سخنرانی و 30 مقاله برای چاپ در پوستر پذیرفته شده است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در حاشیه این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: ریاضیات زیستی تلفیقی از رشته های علوم پایه و علوم پزشکی و زیستی برقرار کرده است. 
دکتر محمد تقی شاکری افزود: با توجه به اینکه همه فرایندها در جهان مبتنی بر یک نظم است و نظم عینی را در ریاضیات می توان مشاهده کرد، در علوم پزشکی و زیستی نیز نشانه هایی از ریاضیات وجود دارد.
این برگزیده کشوری بیستمین جشنواره رازی در حوزه تحقیقات پزشکی اظهار داشت: با پیوند و برقراری ارتباط بین پدیده های پزشکی و زیستی با مدل ریاضیات می توان به شناخت بهتری از آنها رسید و راحت تر به بهینه سازی و ارتقای آنها پرداخت.
این همایش به مدت 2 روز در دانشگاه نیشابور ادامه دارد.
مرکز شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در 127 کیلومتری غرب مشهد واقع است. 
9869 / 6053

انتهای پیام /*