دانشکده ها و پژوهشکده ها

معرفی اعضای هیات علمی

 

gharebaghi1

رضا قره باغی

عضو هیات علمی گروه مجسمه سازی دانشکده هنر  • رتبه اول در بخش طراحی یادمان شهدای غواص، فراخوان ملی آثار حجمی سازمان زیبا سازی اصفهان

  • مقام برتر در طراحی تندیس مجموعه مرکز ارتباطات بین المللی تهران

  • شرکت در شانزدهمین بینال هنر آسیایی داکا

 

پذیرش دانشجوی بین المللی

 

ADMISSION TO INTERNATIONAL PROGRAMS

 

همکاری های علمی صنعتی با دانشگاه ها در خارج از کشور

 

INTERNATIONAL COLLABORATIONS

 

زندگی دانشجویی

مراکز خدمات علم و فناوری

درباره نیشابور

«و کوچه باغ­های نیشابور، دریغ که آن­ها را نخواهم دید»           آندره ژید

ویژگیهای نیشابور، آن را به شهری مناسب جهت تحصیل در حوزه های مختلف نموده است. تعداد بسیار زیاد واحدهای صنعتی در اطراف این شهر، تاریخ کهن آن، مشاهیری که در این سرزمین زیسته اند و طبیعت زیبای آن، زمینه برای تحصیل و پژوهش در شاخه های مختلف مانند علوم مهندسی، باستان شناسی، هنر، ادبیات، تاریخ و دانش های دیگر را فراهم آورده است.

  • پیشینه:

شهر نیشابور در قالب اَبَرشهری اسطوره ای تا شروع روزهای تاریخی­ اش، همچون فیروزه­ نگینِ انگشتری در بستر تاریخی کهن، پذیرای شعله­ های آتش آذربرزین­ مهر تا قدوم مبارک خورشید هشتم، حضرت امام رضا (ع) بوده­ است. گذشته پیشا تاریخی ­اش را در اوستا تا آغاز آفرینش رسانده اند. کاوش­های باستان­ شناسی، قدمت کهن این شهر را تایید کرده است. عبور شاهراه ابریشم از نیشابور به جایگاهش در ایجاد مناسبات دو سویه تجاری - ­فرهنگی بین فلات ایران با منطقه فرارود (ماوراءالنهر) و نهایتا شکوفایی اقتصادی، تعاملات بینا ادیانی و توسعه ساختارهای شهری ­اش تا دوران اسلامی کمک نموده است. چنانچه جغرافی دانان مسلمان با شگفتی از مساحت، تنوع محلات، بازارهای نیشابور، مکاتب دینی و اقلیت­های نژادی گوناگون، روایت کرده ­اند، که این فربهیِ فرهنگی بی ­تردید نتیجه بالفعل ­شدنِ تمام عناصر تمدنی در این ناحیه بوده است. از شهر نیشابور در دوره اسلامی به شهر هزار فرقه نیز یاد کرده اند که نشانی از پذیرش و هضم عقاید و باورهای مختلف در خود بوده است. فضای رواداری در سپهر معنوی این خاک به طلوع بزرگانی همچون خیام نیشابوری تا شیخ فریدالدین نیشابوری انجامیده که هر کدام به تنهایی جهانی بوده­ اند «بنشسته در گوشه ای» و امروز خاکشان زیارتگاه عشاق ایرانی و گردشگران فرنگی شده است. در زمینه هنر باید گفت: نیشابور از قدیم ­الایام یکی از مراکز مهم هنرهای فرش­بافی، سفالگری، کاشی کاری، نمدبافی، فرت­بافی و به ­ویژه فیروزه ­تراشی، بوده است.

ادامه مطلب...